Czy meble z płyty OSB są trwałe?

Nie każdy wie, że płyta OSB to materiał drewnopodobny. Jest niezwykle wytrzymały, co czyni go chętnie wybieranym zwłaszcza przez rodziny o specjalnych potrzebach. Płyta OSB zbudowana jest ze smukłych wiór drewna świerkowego lub sosnowego, łączonych ze sobą za pomocą żywicy. Taką kompozycję poddać należy wysokiemu ciśnieniu i sprasowaniu w wysokiej temperaturze.

Dostępne są różne rodzaje płyt OSB – każdy z nich odpowiada innym potrzebom. OSB-1 jest uniwersalną płytą przeznaczoną do używania w suchych warunkach. Natomiast płyta OSB-2 wykorzystywana jest przeważnie we wnętrzach pomieszczeń, za to płyta OSB-3 sprawdza się przy sporej wilgotności, czyli znakomicie przyda się na zewnątrz.

Czwartym rodzajem płyt jest OSB-4. To materiał wykorzystywany głównie w razie podwyższonej wilgotności,a także przy obciążeniach mechanicznych. Płyty OSB doskonale zastępują lite drewno i sklejki. Są łatwe w obróbce i dobrze izolują ciepło. Dostępne są też w przystępnej cenie, a ich montaż jest niezwykle prosty.

Płyta OSB potrafi zachować stałą grubość i zdecydowanie rzadko ulega odkształceniom. Daje to pewną gwarancję w stabilności jej kształtu. Każda odznacza się też niezwykłą trwałością, pomimo braku jakiejkolwiek wcześniejszej konserwacji, wykazuje długą żywotność.

Płyty OSB skutecznie potrafią tłumić wszelkie dźwięki, ponadto część z nich jest pokryta izolacyjną powierzchnią chroniącą przed pożarem, nagrzaniem, a także przed ewentualnym uciekaniem ciepła z budynku. Są też stosunkowo tanie, a dzięki nim można szybko, efektownie i sprawnie urządzić wnętrze wedle własnych upodobań.

Płyty OSB od lat wykorzystywane są w aranżacjach, jednak dopiero współcześnie pozbawione zostały fornirów i oklein syntetycznych. Pozostawione w pierwotnej wersji zachwycają swoją strukturą podkreśloną specjalnymi, transparentnym lakierem. Można tworzyć z nich proste i bardziej skomplikowane mebli, ale także podesty różnicujące pomieszczenia, a także takie, które zastępują ramy łóżka.

Możesz również polubić…